Konkurs Walentynkowy został ogłoszony 8 lutego, tego samego dnia uczestnicy przysłali odpowiedzi – wszystkie były poprawne. Jako pierwsza odpowiedziała Kinga Sienkiewicz. Gratulacje! Pytania były następujące:

  1. Jaka para literacka zakochała się przez przypadek? Podpowiedź: na ich grobie wyrósł krzak głogu.

To oczywiście Tristan i Izolda Jasnowłosa, którzy przez pomyłkę służki wypili napój miłosny.

  1. Podaj tytuł książki, która opisuje m.in. dzieje miłości Heleny Kurcewiczówny? Kto był jej wybrankiem?

Helena Kurcewiczówna jest jedną z bohaterek powieści H. Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Jej miłość zdobył i odwzajemnił Jan Skrzetuski. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Oto fragment opisu ich niespodziewanego spotkania: „I znowu jedwabne zasłony oczu kniaziówny podniosły się, a wzrok jej napotkał męskie i szlachetne oblicze młodego żołnierza i spojrzenie tak pełne zachwytu, że ciemny rumieniec pokrył jej twarz. (…) I tak patrzyli na siebie, jak dwie istoty, które spotkawszy się choćby na gościńcu na stepie, czują, że się wybrały od razu, i że ich dusze poczynają zaraz lecieć wzajemnie ku sobie jak dwa gołębie.”

  1. Petrarka pisał sonety miłosne do swojej ukochanej. Podaj jej imię.

Ukochana, do której pisał sonety Petrarka, miała na imię Laura. Nie wiadomo, kim była i czy istniała naprawdę. Być może była tylko pretekstem do pisania o miłości. W poniższym fragmencie Petrarka ilustruje pierwsze spotkanie z Laurą.

Błogosławiony niechaj ów dzień będzie,
Chwila, godzina, miesiąc i rok cały,
Gdy mnie poraził na zawsze i wszędzie
Blask dwojga oczu, które mnie spętały.

  1. Dlaczego miłość Romea i Julii nie mogła być szczęśliwa?

Uczucie , jakie połączyło Romea i Julię można śmiało nazwać najsłynniejszą miłością świata.  Było ono romantyczne i tragiczne zarazem. Zakochani wywodzili się ze skłóconych ze sobą rodów: Romeo pochodził z rodziny  Monteki, a Julia - z Kapuletów. Dlatego ich miłość była skazana na niepowodzenie.

  1. Kto jest autorem wiersza p.t. : "Jednego serca... " Do słów tego utworu Czesław Niemen skomponował muzykę.

Autorem wiersza p.t.: „Jednego serca…”  jest Adam Asnyk. Zasłynął on głównie ze swojej lirycznej twórczości, którą serdecznie polecamy wszystkim czytelnikom.  Poniżej link do filmu, który przedstawia muzyczną interpretację utworu w wykonaniu Czesława Niemena.

Czesław Niemen - Jednego serca