Dnia 26.02.2024 r. w ramach realizacji projektu „Złote Szkoły NBP” uczniowie zorganizowali debatę na temat „Polski złoty w obiegu od 100 lat. NBP i jego funkcja emisyjna”. Podczas debaty poruszono istotne zagadnienia związane z pieniądzem, oddziaływaniem na gospodarkę, ludzi. Przedstawiono wpływ pieniądza na historię świata. W debacie uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Halina Syperek - Przedstawicielka Banku PKO S.A, Psycholog Joanna Śliwowska, Historyk Grzegorz Serafin, Prezes Suwalskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii PENETRATOR Krzysztof Wilk.

Goście podzielili się swoją wiedzą i przedstawili swój punkt widzenia odnośnie istoty pieniądza i jego znaczenia. Odpowiedzieli również na szereg pytań zadawanych przez uczestników debaty.

Młodzież była zainteresowana pieniądzem od strony ekonomicznej, historycznej a także psychologicznej. Wiele osób uświadomiło sobie, że pieniądz w wielu przypadkach może być siłą motywującą do działania, może wpływać na dokonywane wybory, może kształtować przyszłość. Uczniowie byli zainteresowani kwestiami gospodarczymi, pytali o przyszłość pieniądza m.in. wejście Polski do strefy EURO, gotowość do rezygnacji z pieniądza gotówkowego i pozostanie tylko przy pieniądzu bezgotówkowym.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty prezentowane przez Pana Krzysztofa Wilka, który pokazał monety z różnych okresów historycznych, odnalezione na Suwalszczyźnie. Uczniowie odkrywali przeszłość na podstawie odnalezionych monet, złożoność historii naszego regionu oraz kraju. Aspekt historyczny dopełniła wypowiedź Pana Grzegorza Serafina.

Debata uświadomiła młodzieży, że pieniądz jest bardzo istotną kwestią dotykającą naszego życia niezależnie od tego czy sobie tego życzymy, czy też nie.