Projekt "Animal World" realizowany przez Oliwię Harasim (lider zespołu), Julię Seredzińską, Nikolę Lauryn, Joannę Rzodkiewicz, Kingę Bolińską oraz Łukasza Lubińskiego pod opieką Izabeli Klahs-Malinowskiej, został wyróżniony tytułem Srebrnego Wilka 2023 w ogólnopolskiej Olimpiadzie Zwolnieni z Teorii. To tytuł dla najbardziej wyróżniających się projektów społecznych w poszczególnych województwach.

W miniony piątek, 21 kwietnia w Warszawie odbył się Wielki Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W ramach tej Olimpiady uczniowie zdobywają kompetencje przyszłości takie jak: zarządzanie projektami, kreatywność, biegłość w rozwiązywaniu problemów, zdolność przetwarzania dużej ilości informacji czy współpraca przy realizacji własnych projektów społecznych.

Uczestnicy Olimpiady nie tylko walczyli o prestiżowy tytuł Srebrnego czy Złotego Wilka wręczany za najlepsze projekty w regionie i kraju, ale przede wszystkim zyskali ogromne doświadczenie w pracy projektowej potwierdzone Międzynarodowymi Certyfikatami Zarządzania: Project Management Principles, Project Management Fundamentals, Project Management Advanced Training, Digital Skills oraz Marketing Management Principles.

W bieżącym roku szkolnym aż 20 uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach zostało laureatami Olimpiady i uzyskało te prestiżowe certyfikaty, realizując 3 projekty społeczne:
1. Animal World

2. Ecoludki – projekt realizowany przez Urszulę Pietranis (lider), Weronikę Aniołowską, Milenę Olejniuk, Martynę Chmielewską, Konrada Szczepkowskiego oraz Adama Biłbaka.

3. Bezpieczny konsument - projekt realizowany przez Maję Żelazko (lider), Martynę Walendykiewicz, Joannę Zawadzką, Patrycję Sokołowską, Dominikę Sadowską, Ingę Racis, Weronikę Jagłowską oraz Wiktorię Burzyńską.

Kolejne dwa projekty społeczne "Z muzyką przez stres" (realizowany przez Natalię Tabin, Magdę Serafin, Weronikę Jaśko, Julię Żywalewską, Weronikę Jaśkiewicz oraz Martynę Pasiorkowską) oraz Dziś Pokocham Siebie (realizowany przez Magdę Pojawę i Klaudię Sienkiewicz) są na etapie realizacji.

Opiekunami młodzieży są: Izabela Klahs-Malinowska, Katarzyna Barszczewska oraz Edyta Sidor-Bryk.

Na podstawie wyników olimpiady utworzony został Ogólnopolski Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2023. W roku szkolnym 2022/2023 w rankingu znalazło się aż 411 szkół, które wspierają uczniów w rozwoju kompetencji przyszłości, w tym umiejętności współpracy z innym a ich uczniowie najlepiej poradzili sobie z zarządzaniem projektem społecznym.

Zespół Szkół nr 4 w Suwałkach zajął 38. miejsce w Polsce oraz 1. miejsce w województwie podlaskim.

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2023